مرکز آموزش هتلداری همدان راه اندازی می گردد

امروزه شاخص توسعه انسانی به عنوان یکی از شاخص های مهم و اثرگذار در روند توسعه همه جانبه بوده و در فراهم کردن بستر لازم برای ورود کشورها در عرصه رقابت های جهانی سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است؛ تا آنجا که در رتبه بندی کشورها، شاخص توسعه انسانی در صندلی بسیار مهم تری نسبت به درآمد سرانه واقع شده است.

مرکز آموزش هتلداری همدان راه اندازی می گردد

به گزارش خبرنگاران، در این میان و در گستره وسیعی از انواع آموزش ها، آموزش های فنی و حرفه ای و یا آموزش های مهارتی به دلیل ابعاد کاربردی و عملی بودنشان در ایجاد، تقویت و رشد قابلیتهای انسانی سهم قابل توجهی را دارند به طوری که امروز صاحب نظران مالی با ارائه نظریه های توسعه نیروی انسانی، بر ضرورت سرمایه گذاری در زمینه آموزش برای توسعه قابلیت های انسانی و افزایش سطح مهارتهای حرفه ای تاکید دارند.

اما آنچه آموزش های فنی و حرفه ای را حائز اهمیت می نماید، توجه این آموزش ها به مفهوم قابلیت انسانی به جای سرمایه انسانی است؛ در این معنا در حالی که سرمایه انسانی تمرکز بر نقش فاعلی انسان در افزایش و بهبود امکانات فراوری دارد، قابلیت انسانی کوشش می نماید توانمندی انسان ها را برای دستیابی به زندگی شایسته تر تقویت کند. در همین جاست که آموزش های فنی و حرفه ای در ایجاد و تقویت عدالت مالی و اجتماعی تاثیرگذار است.

این روزها آموزش فنی و حرفه ای همدان در یک قدمی ایجاد یک مرکز آموزش هتلداری است که بر اساس اظهار نظر کارشناسان گردشگری در صورت اعمال سیاستهای درست و مدیریت محتوی این مرکز می تواند پایلوت ارائه آموزش های مدون به فعالان حوزه هتلداری و گردشگری باشد . این مهم موجب شد نشست تخصصی اعضای کمیته گردشگری در کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر همدان در مرکز فنی و حرفه ای مریانج برگزار گردد . بعضی اساتید ؛ کارشناسان و برنامه ریزان گردشگری حاضر در نشست پیش از شروع این جلسه از تمامی بخشهای مرکز آموزش هتلداری این مرکز بازدید مفصلی را به عمل آوردند .

مدیر کل فنی و حرفه ای استان همدان در این نشست و بازدید عنوان نمود : مرکز آموزش هتلداری همدان هم اینک بیش از 90 درصد پیشرفت دارد و به زودی به بهره برداری می رسد. وهب مختاران با اعلام این خبر اضافه نمود: عملیات اجرایی ساخت مرکز هتلداری از اوایل دهه 90 در زمینی به زیر بنای چهار هزار و 500 متر مربع در سه طبقه در شهر مریانج شروع شد. وی افزود: این مرکز دارای کلاس هایی برای برگزاری دوره های آموزشی، 11 سوئیت اقامتی، سونا، جکوزی، کافی شاپ و تالار پذیرایی است. وی اعلام کرد: متقاضیان فراگیری هتلداری علاوه بر حضور در دوره های تئوری به صورت عملی با شیوه هتلداری آشنا می شوند.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان همدان اظهارکرد: با توجه به ظرفیت گردشگری این استان، وجود مرکز آموزش هتلداری ضروری به نظر می رسید بنابراین استاندار و نماینده همدان در خانه ملت برای اجرایی شدن این طرح حمایت جدی داشتند.

مختاران اضافه نمود: تاکنون 30 میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده و اواسط امسال نیز استاندار همدان 6 میلیارد و 500 میلیون ریال برای شتاب دهی به عملیات اجرایی این طرح اختصاص داد.

اوعنوان نمود: با توجه به اینکه گردشگری محور توسعه استان همدان است در همین راستا، یکی از مؤلفه های اصلی توسعه انسانی، آموزش و توانمندسازی است به شکلی که از این طریق می توان مشارکت توام با بهره وری نیروی انسانی را در فرایند توسعه کشور شاهد بود. نیروی انسانی توانمند در راستا توسعه گردشگری ، بر شاخص هایی همچون رشد مالی محلی، اشتغال و توزیع عادلانه درآمد در این زمینه تاثیرگذار است.

او همچنین به پویا بودن زمینه های اشتغال اشاره نمود و گفت: باید اعلام نمود آموزشهای فنی و حرفه ای انجام فعالیت هایی است که می تواند فرد را برای احراز شغل ، حرفه و کسب و کار آماده کند یا کارایی و توانایی وی را در انجام آن افزایش دهد. این آموزشها کسب مهارتها را در راستای تکنولوژی و علوم وابسته به همراه دانش های خاص مربوط به شغل و در بخش های مختلف مالی ، اجتماعی و فرهنگی ارائه می دهد از اینرو با توجه به حساسیت حوزه گردشگری فنی حرفه ای همدان با پویا کردن مرکز آموزشی هتلداری در نظردارد برنامه های مدونی را به اجرا بگذارد.

شتاب دهی به فرآیند فراوری

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان که پس از بازدید از مرکزآموزشهای هتلداری با حضور در سالن جلسات فنی حرفه ای استان این ظرفیت حایز اهمیت در همدان را یک نقطه قوت در گردشگری دانست گفت:توسعه آموزشهای فنی وحرفه ای در شرایط کنونی برای اقتصاد و فرهنگ همدان و به ویژه شتاب دهی به فرایند فراوری امری حیاتی است ؛ زیرا سرمایه گذاریهای زیربنایی و افزایش ابزار و تجهیزات و به طور کلی سرمایه فیزیکی بدون سرمایه انسانی بلااستفاده مانده یا به نحو مالی و کارآمد مورد بهره برداری قرار نمی گیرد.

حسین قراباغی گفت: بنابراین از ضرورتها و الزامات رشد و توسعه مالی ، نظام آموزش برای ایجاد مهارتهای لازم سرمایه انسانی است و در این میان آموزشهای فنی و حرفه ای تلفیقی است از علم ، فن و هنر و نقش بسیار مهمی در تامین نیروی انسانی کارآمد ایفا نموده و مضمونی توسعه ای دارد.

او هدف از این آموزشها را افزایش توانایی های دانش، مهارت و قدرت درک افراد و انجام مطلوبتر کار در حوزه گردشگری و هتلداری همدان دانست.

او تاکید نمود: آموزش های فنی و حرفه ای به سبب انعطاف پذیری نشأت گرفته از خصیصه های بازار کار و اوضاع مالی کشور و همچنین به دلیل آموزش و ایجاد مهارتهای لازم در افراد برای توانایی در احراز مشاغل ، نقش به سزایی در اشتغال دارد و این مهم با توجه به محور توسعه بودن گردشگری در همدان نقش تاثیر گذاری را ایفا میکند . این آموزشها هم مهارتهای خاص مورد احتیاج صنعت و هم مهارتهای عمومی بازار کار را فراهم می سازد و همچنین برای شاغلینی که به دلیل تغییرات تکنولوژی دچار کاهش کارایی می شوند، امکان به روز شدن و تکمیل مهارت را فراهم می نماید.

جذب سرمایه گذار و افزایش آمار اشتغال

لذا به این نوع آموزشها در مکان تخصصی همچو مرکز آموزشهای هتلداری فنی حرفه ای همدان به عنوان ابزاری برای توسعه فرهنگ گردشگر پذیری ؛ جذب سرمایه گذار و افزایش آمار اشتغال نگریسته می گردد.

او به صندلی مطلوب فنی حرفه ای در توسعه و پرورش نیروی انسانی اشاره نمود و گفت: در واقع خصیصه این آموزش ها ، نوعی پرورش کارآفرین است ، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی قادر خواهند بود که فرصتهای شغلی مناسبی را به دست آورند یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد نمایند.

بنابر گزارش بانک جهانی، ظهور اقتصاد دانش محور در کشورهای صنعتی در دهه های آخر قرن گذشته و به دنبال آن در بعضی از کشورهای جنوب شرقی آسیا و آمریکای لاتین، نشان داد که سرمایه انسانی ماهر و کارآمد ابزاری محوری در توفیق این کشورها برای ورود به اقتصاد جدید بوده و آموزش های فنی و حرفه ای نقش اساسی را در این بین ایفا نموده است. این آموزش ها در کشورهای در حال توسعه نه فقط عهده دار تربیت نیروی کار مورد احتیاج بخش های مختلف مالی بوده است، بلکه به وسیله بسترسازی خوداشتغالی، به حل مشکل بیکاری هم یاری نموده است. بنابراین بیراه نیست که این شعار را بارها و بارها اعلام کنیم که آموزش های فنی و حرفه ای کلید اشتغال پایدار کشورها از جمله ایران است.

منبع: میراث آریا

به "مرکز آموزش هتلداری همدان راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز آموزش هتلداری همدان راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید