میبد شایسته عنوان شهر جهانی زیلو است

رئیس منطقه آسیا ـ اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: عشق و علاقه مردم میبد به هنر زیلوبافی و کوشش آنان برای حفظ این هنر باعث شد تا عنوان شهر جهانی زیلو با شایستگی هایی که در این زمینه در میبد وجود دارد، برای این شهر ماندگار گردد.

میبد شایسته عنوان شهر جهانی زیلو است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، غدا هیجاوی در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنایع دستی و کارگاه های زیلو و موتابی میبد گفت: مطمئن هستم که مردم میبد سعی و کوشش خود را در سایه همکاری برای حفظ این عنوان خواهند کرد.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی برگزاری کارگاه های آموزشی برای بانوان را از کارهای موثر در زمینه حفظ و ترویج هنر صنعت زیلوبافی در میبد دانست و اظهار کرد: اولین بار است که بعد از ثبت جهانی زیلو به نام میبد به این شهر آمده ام و عشق و دوستی نسبت به زیلو بافان میبدی، بیشترین انگیزه برای سفر به میبد شد.

معاون صنایع دستی یزد نیز با بیان اینکه با هماهنگی های اجرا شده با حضور رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و مسئولین سازمان میراث فرهنگی کشور از دو کارگاه زیلو و یک کارگاه موتابی در بفروئیه بازدید شد، گفت: بازدید از اولین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی میبد و حضور در جشنواره طرح و نقش زیلو در کاروانسرای شاه عباسی و شرکت در دورهمی هنرمندان صنایع دستی در اردوگاه بنستان از دیگر برنامه های غداهیجاوی در سفر به شهرستان میبد بود.

محمد رضا دهقان مهرجردی هدف از این بازدیدها را مرتبط به سفرهای دوره ای مسئولان و ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی به منظور نظارت بر عملکرد فعالیت ها بعد از ثبت جهانی صنایع دستی به نام شهرها و رصد اتفاق های خاصی که بعد از ثبت رخ داده و اهتمام و توجه داشتن مسئولین شهرها برای رونق دادن به این صنعت ها و اینکه چه تدابیری برای افزایش کیفیت و رونق محصولات اندیشیده شده است را مطرح نمود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد هم گفت: در کارگاه هایی که بازدید شد، بانوان فعالیت داشتند و این حضور و فعالیت همچنان باید در سایه برگزاری کارگاه های آموزشی، توسعه کارگاه ها و دارها و… استمرار داشته باشد.

آبان ماه سال 97 بعد از بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی از کارگاه های زیلو بافی در میبد و دیدن مراحل فراوری زیلو به عنوان یک هنر صنعت، در آذر ماه همان سال عنوان شهر جهانی زیلو به نام میبد ثبت شد.

زیلوبافی در میبد سابقه ای دیرینه دارد و قدیمی ترین و در عین حال نفیس ترین زیلوهای میبد به قرن 12 ه. ق تعلق دارد که بر روی آن بیست و چهار سجاده طراحی شده است.

منبع: میراث آریا

به "میبد شایسته عنوان شهر جهانی زیلو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میبد شایسته عنوان شهر جهانی زیلو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید