غیبت آمریکا در عملیات ترکیه

کاخ سفید گفت که در عملیات ترکیه در شمال سوریه مشارکت نمی کند.

غیبت آمریکا در عملیات ترکیه

سوریه

به گزارش تارنمای هیل، استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید دوشنبه بال انتشار بیانیه ای گفت: ترکیه بزودی عملیات خود برای حمله به شمال سوریه را که از مدتها پیش برنامه ریزی کرده بود، آغاز خواهد کرد.

وی افزود: نیروهای مسلح آمریکا از این اقدام حمایت نمی کنند و در آن نیز مشارکت نخواهند داشت. نیروهای آمریکایی پس از شکست دادن کامل داعش، دیگر در آن منطقه حضور نخواهند داشت.

ترکیه

اعلام این خبر پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه شب در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، گفت وگو و وی را به واشنگتن دعوت کرد.

در زمان حاضر بیش از یکهزار نیروی آمریکایی در شمال شرق سوریه حضور دارند. این نظامیان با یگان های مدافع خلق در سوریه همکاری نزدیکی داشتند. یگان های مدافع خلق نیروهای کُرد هستند که ترکیه، آنها را وابسته به پ.ک.ک و تروریست می داند.

عملیات نظامی

ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است. مقام های نظامی ترکیه و آمریکا هفتم ماه اوت (16 مرداد) در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند. آنکارا مدعی است که هدف از این اقدام، ایجاد منطقه ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان است.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته در تماسی تلفنی با همتای آمریکایی خود مارک اسپر گفت که اگر ایالات متحده در ایجاد منطقه امن در شمال سوریه تعلل کند آنکارا در این زمینه همکاری با آمریکا را متوقف خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه نیز روز شنبه از آغاز قریب الوقوع عملیات نظامی در شمال سوریه علیه کردهای این کشور خبر داد. در حالی که کردهای سوریه از ارسال نیرو و تجهیزات نظامی به شمال این کشور برای مقابله با حمله احتمالی ترکیه خبر دادند، نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه (نزدیک به ترکیه) نیز گفتند؛ آمادگی شرکت در این عملیات در کنار نیروهای ترکیه را دارند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "غیبت آمریکا در عملیات ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیبت آمریکا در عملیات ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید