سرمایه گذاری 180هزارمیلیارد تومانی در 2هزار پروژه گردشگری کشور

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر به استان قزوین از برنامه ریزی ها برای ثبت جهانی کاروانسراهای ایران از جمله کاروانسرای سعدالسلطنه اطلاع داد.

سرمایه گذاری 180هزارمیلیارد تومانی در 2هزار پروژه گردشگری کشور

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، دکتر علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی در بازدید از موزه دکتر علی اکبر صالحی در قزوین گفت: بالغ بر 2هزار پروژه به ارزش 180هزارمیلیارد تومان در کشور در حال سرمایه گذاری است و حدود 374 هتل در حال ساخت داریم که بیشتر آنها 4 یا 5ستاره هستند. این حجم از سرمایه گذاری نشان از آینده مثبت این حوزه در اقتصاد کشور دارد.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی از محل صندوق توسعه ملی با وام های ارزان قیمت سرمایه گذاران را پشتیبانی می نماید. هم اکنون روند روبه رشدی را در سرمایه گذاری و گردشگری داریم. در گردشگری خارجی هم شاهد این روند رشد هستیم. نرخ گردشگری ما در دنیا حدود 5 تا 6درصد است.

مونسان درباره پژوهشگاه میراث فرهنگی هم گفت: بخش علمی و پشتیبانی سازمان بر عهده این پژوهشگاه است که سعی کردیم در دوره مدیریت اخیر این پژوهشگاه نقش کاربردی هم به خود بگیرد.

او افزود: در بحث ثبت آثار ملی ما یک بار دیگر اصالت آثار را کارشناسی و سپس مجدد آن ها را در سامانه ثبت می کنیم.

مونسان ادامه داد: ما از سال 96 طرحی داریم به نام تجاری سازی صنایع دستی تا جدای از بخش فاخر این آثار، یک بُعد تجاری به صنایع دستی آنتیک بدهیم تا این صنایع دستی ارزشمند جای خود را در خانه های مردم پیدا نمایند.

او افزود: سال گذشته حدود 281میلیون دلار صادرات از گمرک کشور داشتیم و پیش بینی می کنیم حدود 300میلیون دلار هم به صورت چمدانى از کشور خارج شده باشد.

دکتر مونسان افزود: ما پیش از این 23 اثر ثبت شده دنیاى داشتیم که هفته گذشته توانستیم جنگل های هیرکانی را پس از سال ها کوشش به عنوان بیست و چهارمین اثر ثبت کنیم.

او گفت: در کوشش هستیم تا کاروانسراها را هم ثبت دنیاى کنیم که قطعاً سعدالسلطنه هم جزو این لیست خواهد بود. هم اکنون در حدود یک میلیون سایت تاریخی شناخته شده، 34هزار اثر ثبت شده ملی و 24 اثر ثبت شده دنیای داریم که عدد بسیار بالایی است.

دکتر مونسان در انتها گفت: با بودجه حداقلی که سازمان دارد خدا را شاکریم که توانسته ایم علاوه بر سایر مسئولیت هایی که داریم در مرمت ابنیه هم خوب عمل کنیم و معتقدم خانه ها و مکان هایی که قابلیت واگذاری دارند بهتر است که بهره برداری از آنها را به بخش خصوصى واگذار کنیم تا از منابع آنها هم استفاده ببریم.

منبع: میراث آریا

به "سرمایه گذاری 180هزارمیلیارد تومانی در 2هزار پروژه گردشگری کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری 180هزارمیلیارد تومانی در 2هزار پروژه گردشگری کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید