تعرفه مشکل ساز شد!

ماجرای استخراج ارز مجازی در ایران از تب و تاب نمی افتد، تا حدود یک ماه پیش بحث مصرف برق ماینرها سر زبان ها بود، پس از آن، نوبت به قانونی یا غیرقانونی بودن آن ها رسید و اکنون موضوع تعرفه ای که دولت برای این موضوع در نظر گرفته روی میز واقع شده است.

تعرفه مشکل ساز شد!

به گزارش خبرنگاران، استخراج ارز مجازی چند صباحی است که با گرم شدن هوا و افزایش میزان مصرف برق به یکی از بحث های داغ تبدیل شده است؛ به طوری که می توان از برخی گفته های مسئولان بخش قابل توجهی از افزایش مصرف برق در کشور را بر گردن فعالان این حوزه انداخت.

موضوعی که استخراج نمایندگان ارز مجازی آن را رد و ادعا کردند در ساعات اوج مصرف برق، دستگاه های خود را خاموش می نمایند. آن ها همچنان از شفاف نبودن قانون گلایه داشتند و می گفتند در حالی که برخی افراد مانند دبیر شورای عالی فضای مجازی استخراج ارز مجازی را قانونی می دانند، برخی دیگر آن را غیرقانونی دانسته و حتی وزارت نیرو اقدام به جمع آوری مزارع ارز مجازی نموده است.

مهم ترین نکات آیین نامه هیات وزیران

در نهایت سیزدهم مردادماه، معاون اول رئیس جمهور آیین نامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در کشور را به منظور ایجاد بستری امن، کم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و بکارگیری با رویکرد تسهیل فضای کسب وکار ابلاغ کرد.

در این آیین نامه ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای ان ها در نظر گرفته شده و شرط و شروطی نیز برایشان گذاشته شده است. یکی از مهم ترین بندهای این آیین نامه ضمن این که استخراج رمز ارز در آن به عنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمزارزها اختصاص دارد که بر اساس آن، تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می گیرد.

تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو مشخص و اعلام می گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

عکس العمل استخراج نمایندگان ارز مجازی به آیین نامه دولت

نرخی که فعالان آن حوزه به آن اعتراض دارند و بر این باورند که اگر استخراج ارز مجازی به عنوان یک صنعت شناخته شده است، باید تعرفه برقی که برای آن در نظر گرفته می گردد نیز همانند برقی باشد که برای صنعتی ها در نظر گرفته شده است. آن ها مصوبه دولت را باعث مرگ بخش خصوصی می دانند و خاطرنشان کردند بعد از این مصوبه ماینرها کوله های خود را بسته اند و آماده سفر به کشورهای همسایه هستند.

انجمن بلاکچین صراحتا خاطرنشان کرد مصوبه هیات دولت مسائل عدیده حقوقی دارد و ما حق خودمان می دانیم که به دیوان عدالت اداری مراجعه نموده و تقاضای تعلیق این مصوبه را داشته باشیم.

اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می نماید

در این سوی ماجرا اما مسئولان بر این باورند که اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می نماید. آن ها بر این باورند که در حالی که بسیاری از مسئولان دولتی در برخی از کشورها از جمله آمریکا، چین، نروژ، کانادا و ... از اعمال تعرفه های خاص برای استخراج رمزارزها خبرداده اند، در ایران برخی به دنبال جوسازی برای تداوم دریافت برق ارزان توسط این گروه هستند.

در همین زمینه آنالیز های مرکز پژوهش های مجلس نشانگر آن است که چون توان کشور در تأمین برق محدود است و در مواقعی از سال، شبکه فراوری کشور جوابگوی نیازهای کشور نیست، در صورت عدم کنترل و اختصاص برق ارزان به این گروه، احتمال قطعی برق و بروز مشکل برای شهروندان وجود دارد.

براساس این گزارش، طبق تخمین مرکز نظام اقتصادی نامتعارف دانشگاه کمبریج، حداکثر انرژی شش رمز ارز پرفروش و پرطرفدار در نیمه نوامبر سال 2018 حداقل 52 و حداکثر 111 میلیارد کیلووات ساعت درسال بوده است. این در حالی است که در سال قبل از آن حداقل مصرف انرژی 18 و حداکثر 42 میلیارد کیلووات ساعت در سال بود؛ یعنی در یک سال مصرف برق رمزارزها سه برابر شده است. البته برخی اوقات با کاهش قیمت رمزارزها میزان مصرف برق استخراج نیز کاهش یافته است اما موضوعی که کاملا مشهود و قطعی است، افزایش میزان مصرف برق در اثر استخراج رمزارزهاست.

در میان رمزارزهای بیت کوین به طور متوسط 75 درصد انرژی استخراج را به خود اختصاص داده بود. فراوری سالیانه برق در ایران در سال 1397 حدود 311 میلیارد کیلووات ساعت در سال تخمین بود. با توجه به این که میان مصرف و توان فراوری برق در کشور همواره تعادل برقرار نیست. آنالیز نقش رمزارزهای انرژی بر، اهمیت بیش تری می یابد.

در شرایطی که همه عوامل فراوری را بخش خصوصی برای استخراج رمزارز فراهم می نماید، به عنوان یک فعالیت اقتصادی تفاوت چشمگیری میان این صنعت و دیگر صنایع وجود نخواهد داشت. اما در کشور ایران عوامل فراوری مهم در استخراج رمزارزها به صورت یارانه ای فراهم می شوند و الگوی تقاضای بار کشور ایران با دیگر کشورها تفاوت هایی دارد. به طور نمونه، برق در ایران به صورت یارانه ای به مشترکان عرضه می گردد و به این دلیل کشور ایران پس از کشور میانمار ارزان ترین قیمت برق در جهان را دارد.

ازطرفی توان کشور در تأمین برق محدود است و در مواقعی از سال شبکه فراوری کشور جوابگوی نیازهای کشور نیست و احتمال قطعی برق و مشکل برای شهروندان به وجود می آید. از این رو ساماندهی مصرف برق برای استخراج رمزارز به مقررات گذاری وزارت نیرو و نظارت جدی مجلس بر عملکرد این وزارت نیازمند است.

بنابراین شناسایی دقیق استخراج نمایندگان به وسیله آنالیز الگوی مصرف برق و تحلیل ترافیک اینترنتی آن ها در کنار ساماندهی با ایجاد سازوکار خوداظهاری استخراج نمایندگان در کنار اعمال جرائم بازدارنده برای کسانی که خوداظهاری ننمایند و اعلام مناطق جغرافیایی که استخراج رمزارزهای انرژی بر در آن ها مجاز یا ممنوع است، باید با همکاری مشترک وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تعرفه مشکل ساز شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه مشکل ساز شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید