تازه ترین شرح پمپئو از روند تشکیل ائتلاف دریایی

فارس نوشت: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز سه شنبه (15 مرداد/6 اوت) در مصاحبه با اسکای نیوز گفته واشنگتن از بیش از 60 کشور برای شرکت در یک ائتلاف دریایی با هدف ادعایی محافظت از تردد کشتی ها در خلیج فارس دعوت به عمل آورده است.

تازه ترین شرح پمپئو از روند تشکیل ائتلاف دریایی

پمپئو در این مصاحبه با تکرار ادعاهای همیشگی ایران را بزرگترین حامی تروریسم توصیف کرد و گفت: ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم برنامه ای جامع در اختیار داریم که ایران را از انجام کارهایی که می تواند به بروز درگیری در منطقه منجر می شود- چیزی که آمریکا نمی خواهد- منع می نماید.

وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد بهترین روش برای انجام این کار ایجاد نیروی بازدارنده به منظور برقرار کردن ثبات است. وی توضیح داد: به همین دلیل از بیش از 60 کشور دعوت کردیم برای به ایمن سازی خطوط کشتی رانی در تنگه هرمز یاری نمایند.

وزارت خارجه انگلیس روز دوشنبه (14 مرداد/5 اوت) خاطرنشان کرد به ائتلاف دریایی تحت رهبری آمریکا با هدف ادعایی تأمین امنیت عبور و مرور کشتی ها در خلیج فارس و تنگه هرمز خواهد پیوست.

همراهی انگلیس با ائتلاف آمریکا در حالی اعلام شده که از میان سه کشور اصلی عضو اتحادیه اروپا دو کشور دیگر هنوز درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی این کشور را نپذیرفته اند. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان امروز دوشنبه یک بار دیگر خاطرنشان کرد به ائتلاف دریایی آمریکا ملحق نخواهد شد.

سفارت آمریکا در برلین سه شنبه هفته گذشته (8 مرداد) خاطرنشان کرد واشنگتن رسماً از آلمان خواسته همراه با فرانسه و انگلیس در ائتلافی با هدف ایمن سازی تنگه هرمز و مقابله با اقدامات ستیزه جویانه ایران یاری کند.

مقام های آلمان چندین بار درخواست مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران را با این استدلال که ممکن است برلین را به درگیری دیگری در منطقه بکشاند رد نموده اند.

آمریکا طرح تشکیل یک ائتلاف دریایی برای محافظت از کشتیهای تجاری در خلیج فارس را از چند هفته پیش خاطرنشان کرد. بعضی از دیگر متحدان نزدیک این کشور از جمله ژاپن هم مشارکت در این طرح را نموده اند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "تازه ترین شرح پمپئو از روند تشکیل ائتلاف دریایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین شرح پمپئو از روند تشکیل ائتلاف دریایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید