بیانیه مشترک طرف های اروپایی برجام درباره کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران

تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی با صدور بیانیه ای مشترک به ادامه روند کاهش تعهدات هسته ای ایران واکنش نشان دادند.

بیانیه مشترک طرف های اروپایی برجام درباره کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، وزرای امور خارجه سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی روز سه شنبه بیانیه ای در مورد کاهش تعهدات ایران ذیل برجام و آخرین وضعیت این توافق چندجانبه صادر کردند.

طرف های اروپایی برجام که با کوتاهی خود در تأمین حقوق مشروع ایران ذیل برجام باعث شده اند که ایران در راستای حفظ منافع ملی خود اقدام به کاهش تعهداتش کند، در ابتدای بیانیه خود اظهار داشته اند: وزاری امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس و همچنین نماینده عالی اتحادیه اروپا مراتب نگرانی عمیق خود را از اینکه ایران فعالیت های در تضاد با تعهداتش ذیل برجام انجام می دهد، ابراز می دارند.

در ادامه این بیانیه آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی اکنون تأیید نموده است که ایران غنی سازی اورانیوم را در سطحی بالاتر از سقف مجاز در برجام شروع نموده است. ما از اینکه ایران به چندین مورد از تعهداتش ذیل برجام عمل نمی کند، عمیقاً نگرانیم. ایران اعلام نموده است که می خواهد در برجام بماند؛ بنابراین باید بدون تأخیر از اقدامات اخیر خود بازگردد و اجرای کامل برجام را از سر گیرد.

دیپلمات های ارشد اروپایی در خاتمه این بیانیه خاطرنشان ساخته اند: هماهنگی های مرتبط با اجرای برجام باید در چهارچوب برجام مورد آنالیز قرار گیرد و کمیسیون مشترک باید فوراً تشکیل جلسه دهد. ما از همه طرف ها می خواهیم که مسئولانه رفتار نمایند و در رابطه با فعالیت های هسته ای ایران به سمت تنش زدایی گام بردارند.

طرف های اروپایی برجام در حالی بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخته و از ایران بابت انجام اقدامات مجاز طبق بندهای 26 و 36 برجام انتقاد می نمایند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های یکجانبه این کشور علیه ایران، تنها به دادن وعده و وعید اکتفا نموده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران طبق برجام برنداشته اند.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شد، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام نمایند.

تهران به همین دلیل 30 اردیبهشت ماه خاطرنشان کرد میخواهد میزان فراوری اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان قبلی افزایش دهد.

ایران روز یکشنبه 16 تیرماه در خاتمه مهلت 60روزه ای که برای طرف های دیگر برجام (به ویژه طرف های اروپایی) در نظر گرفته بود تا به تعهدات خود در قبال ایران عمل نمایند، رسماً خاطرنشان کرد که گام دوم کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را شروع خواهد نمود و از این پس غنی سازی اورانیوم را حسب نیازهای گوناگون خود، در درصدهای بالاتر از میزان معین شده در برجام (3.67 درصد) انجام خواهد داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 17 تیرماه رسماً تأیید کرد که غنی سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز ایران از سطح معین شده در برجام (3.67 درصد) عبور نموده است.

پیش از این آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه 10 تیر تأیید نموده بود که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز معین شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) گذشته است.

مقامات ایرانی تصریح نموده اند که ایران تنها زمانی اجرای تعهدات پیشین خود در برجام را از سر خواهد گرفت که سایر طرف های این توافق بین المللی نیز تعهدات خود را به انجام برسانند، در غیر این صورت کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته ای ادامه خواهد یافت.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بیانیه مشترک طرف های اروپایی برجام درباره کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک طرف های اروپایی برجام درباره کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید