ادامه واکنش های کشورهای عربی به عملیات نظامی ترکیه در سوریه

شروع عملیات نظامی ترکیه در سوریه با واکنش کشورهای مختلف عربی روبرو شده است.

ادامه واکنش های کشورهای عربی به عملیات نظامی ترکیه در سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رسانه های الجزایری، وزارت خارجه الجزایر در بیانیه ای به عملیات نظامی ترکیه در سوریه واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است که الجزایر با نگرانی تحولات خطرناک شمال سوریه را دنبال و بر همبستگی کامل خود با دولت برادر سوریه تاکید می نماید.

وزارت خارجه الجزایر در این بیانیه بر ضرورت حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید نمود.

واکنش اردن به عملیات نظامی ترکیه در سوریه

أیمن الصفدی وزیر خارجه اردن خواهان توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه شد و بر مخالفت خود با نقض حاکمیت سوریه تاکید نمود.

وی با بیان اینکه همه مسائل باید به وسیله گفت وگو و در چارچوب قوانین بین المللی حل گردد گفت: ما هرگونه حمله که وحدت سوریه را تهدید کند محکوم می کنیم.

وزیر خارجه اردن گفت: ما بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه به گونه ای که وحدت و تمامیت ارضی این کشور حفظ و از تروریسم نجات یابد تاکید داریم.

واکنش کویت به عملیات نظامی ترکیه

یک منبع مسئول در وزارت خارجه کویت گفت که عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه تهدیدی آشکار علیه امنیت و ثبات در منطقه به شمار می رود.

وی اضافه نمود که این اقدام تنش آمیز ترکیه می تواند فرصت های رسیدن به حل سیاسی بحران سوریه را که اخیرا با تشکیل کمیته قانون اساسی پیشرفت خوبی داشته است از بین ببرد.

این منبع از همه طرف ها خواست که خویشتنداری خود را حفظ نموده و از گزینه نظامی فاصله بگیرند تا درد و رنج مردم سوریه بیشتر نگردد و استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور حفظ گردد.

واکنش بحرین به عملیات نظامی ترکیه

وزارت خارجه بحرین با صدور بیانیه ای عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه را محکوم و آن را نقض آشکار قوانین بین المللی و تجاوز به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه دانست.

این وزارتخانه تاکید نمود که از برگزاری نشست اضطراری شورای اتحادیه عرب برای اتخاذ مواضع یکپارچه از سوی کشورهای عربی در قبال عملیات ترکیه استقبال می نماید.

وزارت خارجه بحرین از شورای امنیت خواست که به مسئولیت های خود در زمینه حفظ امنیت و صلح عمل نموده و از حمله ترکیه به سوریه جلوگیری کند.

تماس تلفنی امیر قطر با اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر تلفنی درباره آخرین تحولات سوریه در پی شروع عملیات نظامی ترکیه در این کشور گفت وگو کردند.

واکنش عربستان

یک منبع مسئول در وزارت خارجه عربستان گفت که این کشور حمله ارتش ترکیه به مناطق شمال شرق سوریه را محکوم می نماید.

وی اضافه نمود که عربستان از عملیات ترکیه نگران است و آن را تهدیدی برای امنیت وصلح منطقه ای می داند.

این منبع گفت که حمله ترکیه به شمال شرق سوریه پیامدهایی منفی برای امنیت منطقه و ثبات آن دارد و کوشش های بین المللی برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در این مناطق را به شکست می کشاند.

عملیات نظامی سوریه در شرق فرات روز چهارشنبه با نام چشمه صلح شروع شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با دستور عملیات گفت: نیروهای مسلح ما به همراه ارتش ملی سوریه (شبه نظامیان موسوم به ارتش آزاد) در شمال سوریه عملیات خود را علیه گروه های تروریستی داعش و پ ک ک و پ گ شروع کرد. هدفمان از عملیات چشمه صلح از بین بردن کریدور ترور در مرزهای جنوبی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ادامه واکنش های کشورهای عربی به عملیات نظامی ترکیه در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه واکنش های کشورهای عربی به عملیات نظامی ترکیه در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید